ГОРОДЕНКА. ВІРМЕНСЬКИЙ КОСТЕЛ. (1706 р.)/(2012).

Івано-Франківська обл.

    Після отримання містом Городенка Магдебурзького права в 1668 році, сюди почали активно переселятися вірмени. Вони понад сто років займалися торгівлею в місті та околицях.

Символом присутності заможної вірменської громади в місті став побудований в 1706 році вірменський костел. Подвіря храму було досить великим, на його території знаходився вірменський цвинтар. Храм та його подвіря було обнесено високим муром, з красивими воротами. Храм ззовні досить аскетична і не особливо вишукана споруда.

Товсті стіни, високо розташовані вікна, над вхідними дверима знаходиться балкон. Основний фасад храму підпертий потужними контрфорсами, що виступають у нижній частині стін на два метри. Зате внутрішнє оздоблення храму славилося пишнотою та багатством. В 1743 році власник міста Микола Потоцький надає єврейській общині привілеї в торгівлі й ремеслі. Єврейській громаді було виділене місце під будівництво синагоги і на цвинтар.

З середини XVIII століття євреї витіснили з торгівлі вірмен і посіли в цій сфері панівне становище. На 1775 рік у Городенці проживало вже 863 єврейські родини. Вірмени поступово почали залишати місто. В 1811 році у храмі було змонтовано орган. Під час комуністичного режиму костел слугувал складом. Тепер костел зачинений, на вікнах решітки, стіни обшарпані, дах руйнується. Вірменський костел в Городенці є найстарішою архітектурною пам’яткою міста.

ГОРОДЕНКА.

     Городе́нка - містечко , районний центр в Івано-Франківській області, на землях які раніше називалися Покуттям. Перша писемна згадка про Городенку датується 1195 pоком. У 1668 році Городенка отримала Магдебурзьке право. Місто входило до складу Руського воєводства з центром у Львові, і належало до Коломийського староства Речі Посполитої. У 1772 році (після першого поділу Речі Посполитої ) Городенківщина в складі Галичини була окупована Австро-Угорщиною. За час австро-угорської окупації в Городенка було ліквідовано два монастирі, в 1788 році відкрито першу світську школу - з німецькою мовою навчання.