СОКОЛІВКА (СЕНЯВА). КОСТЕЛ. Святої Трійці                               (1590-1600)./(2012),(2020).

Жидачівський р-н. Львівська обл.

      Оборонний костел Святої Трійці знаходиться в селі Соколівка (Сенява) Жидачівського району Львівської області, та розташований на пагорбі, що підіймається над мальовничою долиною. Сенявська парафія вперше згадується у 1593 році, а фундація відбулася в 1594 році, про що свідчить акт виданий донькою Олександра Сенявського – Анною.

З акту відомо, що на той час вже була плебанія ( двір священника). Отже можна припустити, що костел був споруджений в період з 1590 по 1600 роки. Пастором на той час був Міхал Мoнторс (Michal Montors). В актах з XVIII століття згадується, що честь будівництва костелу належить пароху - Міхалу Монторсу. Костел у 1611 році було консекровано архієпископом Яном Замойським.

Храм був оточений оборонним муром рештки якого збереглися до нині. На кутах оборонних мурів знаходилися башти з стрільницями. На територію храму можна було попасти через браму, сліди якої ще можна відшукати при бажанні і зараз. В 1648 році, під час Визвольної війни українського народу храм був спалений козацьким військом. Костел було відновлено. Відомо, що в 1741 році, в храмі було чотири вівтарі, а з 1811 року вже три. В 1916 році австро-угорська влада конфіскували два дзвони.

В 1944 році воїни УПА підпали вівтар костелу. Перед приходом упівців, парафію покинув останній католицький священник. За совітів у храмі знаходився склад мінеральних добрив, запах яких бє у ніс і зараз, а на території храмового комплексу знаходився колгоспний гараж. Стан храму жахливий. Покрівля обвалилася, крокви та залишки покрівлі лежать в середині костелу. На стінах костелу збереглися розписи стін першої половини XX століття які, зважаючи на стан костелу, зникнуть через декілька років.

Костел з висоти пташиного польоту: кілька хвилин чудового відео від Roman Brechko. 

СОКОЛІВКА

      Соколі́вка ( Сенява) село в Жидачівському районі, Львівської області. Населення становить 100 осіб. Перша письмова згадка про поселення датується 1389 роком. Коли село, а на той час містечко, стало власністю Синівських, його перейменували на Сеняву. Але назва не прижилася, хоч присілок Соколівки дотепер називається Сенів. З половини XVI і до початку XIX ст. Сенява-Соколівка мала статус міста.