ВИШНІВЕЦЬ. ЦЕРКВА Вознесіння Господнього. (1530 р.)/(2012).

Тернопільська обл. Збаразький р-н.

     В селі Вишнівець, а колись місті Вишневець біля підніжжя гори, на якій височить замок, в затишному місці, знаходиться церква Вознесіння Господнього. Перші згадки про храм відносяться до 1530 року.

Церква була збудована як родинна усипальниця православної княжої родини Вишневецьких. В її криптах знайшли свій останній притулок Раїна Могилянка-Вишневецька, Михайло Михайлович Вишневецький, захисники та покровителі православної віри. Вже їх син Ярема-Михайло Вишневецький в 1631 році перейшов з православя в католицизм і почав сприяти поширенню католицької віри в своїх величезних володіннях. Церква була перебудована в 1872-1873 роках, під час окупації Волині росіянами і тоді набула не характерних для українських храмів архітектурних особливостей. 

В ті роки церква була передана московській православній церкві. Над притвором зявилася шатрова дзвіниця характерна для російських церков, які в ті часи будувалися за проектом придворного російського архітектора Ніколая I - К.А.Тона (1797-1881 р.р.). Нава зберегла традиційний для українських православних храмів купол з хрестом в вершині. Над вівтарем також є купол значно меншого розміру. Церква прямокутна в плані тридільна з не характерним для український храмів великим за розміром притвором, який більший за розмірами за бабинець.

Саме в цій церкві відбулися заручини «Лжєдмітрія» і Марини Мнішек. В храмі знаходилися старовинні ікони подаровані Вишневецькими храму. Наприкінці XIX століття власник Вишнівецького замку Володимир Броель-Платер, відкрив крипти з багатими похованнями Вишневецьких, після чого вони були пограбовані. З поверненням комуністів в 1944 році, церква невдовзі була закрита і стояла пусткою до 1989 року. В 1989 році церкву відремонтували і передали парафії села.

На стіні храму встановлені дві памятні таблиці.

Одна гласить:

«Вознесеньська церква памятка архітектури XVI ст., 1530 р.. Тут поховані українські доброчинці, захисники православ’я князь Михайло Вишнєвєцький 1616р. і княгиня Раїна Могилянка-Виннєвєцька. 1589-1619.»

Читаємо другу:

« Цей памятний знак встановлено на честь нашого земляка, засновника Запорізької Січі, лицаря України Дмитра Вишневецького (Байди). 1518-1564р.р.»