ЧОРТКІВ. СТАРА СИНАГОГА (XVII ст.)/(2010).

Тернопільська обл.

      „Стара” синагога в Чорткові побудована в вісімдесяті роки XVII столітті. Храм важко знайти, не кожен, навіть з літніх мешканців міста, знає де він знаходиться. В середину попасти не вдалося, хоча через віконну нішу видно, що в храмі збереглися фрески. Прямокутна споруда без архітектурних прикрас.

Євреї жили у Чорткові ще на початку XVII століття. У книзі «Масеат Біньямін» (Maseat Binyamin) раббі Біньяміна Сельніка (Rabbi Binyamin Selnik), який був рабином у Підгірцях,йдеться про те, що гебреї Чорткова прибули сюди задля торгівлі. Добиралися довгими валками, везли з собою вино на продаж. З часом торгівля вином стала одним з істотних занять чортківських євреїв. В 1739 та 1765 роках єврейська громада платить за право збудувати синагогу. 

Спочатку будують бет мідраш раббі Гіршелі. Він використовувався для вивчення Тори. В 1754 році розпочали будівництво синагоги. Коли відбувався конгрес Ва’аду чотирьох земель у Константинові, гебреї Польщі, Руси, Литви вирішили послати делегацію до Папи Римського. Головою делегації став раббі Еліакім бен Ашер Зеліґ (Rabbi Eliakim ben Asher Zelig) з Чорткова. 

З Чортківської єшиви вийшло багато рабинів, які служили по цілій Европі. Скажімо, два брати раббі Шмюліке (Rabbi Smuelike) та раббі Пінхас (Rabbi Pinchas), сини благочестивого раббі Гіршелі з Чорткова. Їх учні були вчителями чи не найбільш процвітаючих ашкеназьких громад того часу – Нікельсбурґа у Моравії та Франкфурта на Майні.

                                                 ЧОРТКІВ

     Чортків — місто в Тернопільській області в південній частині галицького Поділля, районний центр. Місто розташоване по обидва боки річки Серет. Населення міста складало — 29 тисяч осіб в 2007році.  Засноване побудовою замку в 1522 році. Перша писемна згадка відноситься до 1427 року як с. Чартковіце, власність Я. Прадонтича. Місто отримало Магдебурзьке право в 1533 році.

У Чорткові виявлено археологічні пам'ятки середнього палеоліту, трипільської культури, поселення давніх слов'ян.