ЗАЛІЗЦІ. СИНАГОГИ. (XVIIIст.)/(2015).

Тернопільська обл. Зборівський р-н.

      З початку XVII століття, коли місто Залізці отримало магдебурзьке право і до Першої Світової війни в Залізцях проживало багато євреїв.

  Центральну частину Нових Залізців фактично вони і забудували.  У XVIII столітті в Залізцях було три синагоги. Відомостей про синагоги віднайти не вдалося, тому довелося приглядатися в центральній частині містечка до будинків, що стоять на головній вулиці. І от біля зупинки, в самому центрі села, вдалося віднайти синагогу по характерних рисах єврейських храмів.

 На стінах ще збереглася ліпнина, яка часто використовувалася при оздоблені синагог. Припущення виявилося вірним, що і підтвердила поважного віку пані, яка також показала місце де знаходилася ще одна синагога в Старих  Залізцях. От сліди третьої синагоги віднайти не вдалося.   

 

      1.Синагога в Нових Залізцях.

       Час спорудження синагоги в Нових Залізцях встановити не вдалося, лише можна припустити, що звели її в XVIII столітті. Невелика за розмірами, але до цих пір з характерними архітектурними ознаками іудейських храмів стоїть і по нині. Вхідні двері з вулиці замуровані, в стінах зроблені вікна. Тепер це жилий будинок. А про те, що це єврейський храм, немає на будівлі і згадки.

      2. Синагога в Старих Залізцях.

       В Старих Залізцях, синагоги вже не має. Коли вона зникла не відомо. Але поважного віку пані, яку вдалося розпитати про єврейський храм,

вона показала точне місце де вона стояла, та розповіла, що в цій синагозі знаходилася також школа для єврейських дітей. Вона стояла біля дороги, що з’єднує Старі та Нові Залізці. Про те, що на цьому місті була синагога свідчать лише ледь помітні підвищення фундаменту та цегла, що лежить серед дерев. На місці де стояла синагога ростуть фруктові дерева.

Євреї були головним двигуном торгівлі в місті та окрузі. Так, один з них орендував у Залізцях водяний млин. В місті проживало чимало відомих єврейських духовних провідників. Тут відбулося засідання  Вааду- єврейської ради. На місцевому цвинтарі похований знаний єврейський рабин. Велика міграція євреїв в Австрію почалася після окупації Бродів росіянами, які в притул підступили до Залізців.