ТЕРНОПІЛЬ. ЦЕРКВА Воздвиження Чесного Хреста (XVI ст.)/(2010).

Тернопільська обл.

     Церква Воздвиження Чесного Хреста найдавніша споруда в місті Тернополі, розташована на невисокому пагорбі над ставом. Споруджена в кінці XVI століття, є пям'яткою архітектури національного значення. Церква була зведена біля міської Львівської брами і входила в оборонний комплекс міста. Перші  відомості про церкву містяться у грамоті князя Костянтина Острозького від 1570 року.

     Споруда викладена з тесаного піщанику. Тридільна, складається з прямокутної в плані нави, квадратного  бабинця з двома ярусами башти над ним і напівкруглої вівтарної.

У 1627 році до західного фасаду була прибудована триярусна оборонна вежа-дзвіниця, про що свідчить різьблений напис над порталом. Він також повідомляє, що вежу-дзвіницю побудовано за панування у місті Томи Замойського та його дружини Катерини (походила з Острозьких), а також єпископа Єремії Тисаровського, в 1627 році.

Церква зазнала  руйнувань під час Другої світової війни. У 1954 році відреставрована. Було розібрано дзвіницю, знищено іконостас та розписи всередині церкви. Тепер церква належить Українській автокефальній православній церкві. Відновив іконостас та розписав інтер'єр храму тернопільський художник Богдан Ткачик.

                                               ТЕРНОПІЛЬ

      Тернопіль - адміністративний центр Тернопільської області.

Місто засноване у 1540 році. В 1548 році місто отримало магдебурзьке право.  До 1569 року належало до Теребовлянського староства (пізніше повіту) Руського воєводства. Розташоване на річці Серет.  До 1944 року місто мало назву Тарнополь. Покровителем міста вважають святу Теклю. Населення більше 200 тисяч жителів.