СУТКІВЦІ. ЦЕРКВА-ФОРТЕЦЯ Покрови. (1467р.)/(2012).

Хмельницька обл. Ярмолинецький р-н.

     В центрі села Сутківці, на невисокому пагорбі, поблизу дороги, що пролягла селом стоїть чудо-споруда – Покровська церква-фортеця.

Унікальна за планово-архітектурним рішенням, єдиний в Україні зразок храмово-оборонної архітектури XV століття, вона є одним з найдавніших в Україні оборонних храмів і єдиним середньовічним оборонних храмом тетраконхового типу. Аналогом сутківецької церкви є донжон в Етампі (Etampes) (Франція).

В XIV столітті споруду звели як оборонну фортецю з товщиною стін у півтора метри. В 1467 році фортецю перебудували під оборонну церкву. На першому ярусі облаштували приміщення для відправ. Другий поверх залишили оборонний де знаходився зубчатий парапет, бійниці, стрільниці та наріжні маленькі вежі-бартизани по внутрішніх кутах центрального об'єму церкви. На другий ярус храму ведуть кам'яні сходи в середині башти.

В XVI столітті стіни храму було розписано фресками на релігійну тематику. У 1894 році, під час московської окупації Поділля, храм було перебудовано: розібрали готичний зубчатий оборонний парапет у верхній частині під дахом, та стовп другого ярусу, на який спирався дах храму. Цим переплануванням хотіли перетворити унікальну оборонну споруду на типову московську церкву.

В 1990-х роках храм оштукатурили як ззовні так і з середини, це привело до втрати старовинних фресок XVI століття в середині храму, та автентичності стін XV століття. В 2007 -2009 роках, за проектом українських реставраторів: Євгенії Пламеницької та професора Ольги Пламеницької проведено реставрацію Покровської церкви до майже повного автентичного вигляду. Було частково знято штукатурку в середині та ззовні, повернуто середньовічний дах з гонту.

Під час реставрації відновили частково розібраний оборонний парапет та бійниці, а також оборонні галереї другого ярусу. Дах спирався на центральний стовп, що проходив через перший та другий поверх храму. На першому поверсі та в підвальному приміщенні храму стовп зберігся донині.

В подальшому планується повне повернення храму первинного вигляду з повним зняттям штукатурки та відновленням фресок.

СУТКІВЦІ.

Суткі́вці — село на Поділлі, у Ярмолинецькому районі, Хмельницької області. Село розташоване в долині річки Ушиці, що звивається селом. Населення Сутківців в 2002 році складало 1249 осіб. Назва села походить від місцевого діалекту «сутки», що означає вузьку стежину, прохід, між горбами, горами.