КОЛОДНЕ. ЦЕРКВА святого Миколая. (1584р.)/(2012).

Тернопільська обл. Збаразький р-н.

     Село Колодне, через приєднання до нього двох хуторів, має велику протяжність. Тому муровану церкву святого Миколая знайти ще важче ніж дерев’яний храм Архангела Михаїла.

З подачі місцевих мешканців їдемо сільською поганою дорогою далі і вже в центрі (нарешті) бачимо на пагорбі муровану церкву святого Миколая. Споруджено церкву в 1584 році на місці де колись було замчище княжої доби. На цьому пагорбі ще зараз можна помітити сліди оборонних ровів та валів княжого городища. На північ замчище закінчується стрімким урвищем.

За переказами церкву спорудив князь Констянтин Острозький. Церква в плані прямокутна, а вівтар має напівкруглу форму. Дещо не традиційно виглядає трикутний портал нави і цей архітектурний елемент нагадую костел. Вікна, що високо розташовані над землею, свідчать про його оборонне призначення. Поруч з церквою у східній частині подвіря знаходиться деревяна дзвіниця.

Вірогідно недавно дзвіницю оббили білими рейками, від чого вигляд її став жахливим і лише форма нагадує про поважний вік споруди. На таблиці, що знаходиться на стіні біля входу у храм, можна прочитати що храм споруджено в 1584 році, а дзвіницю в 1575 році. Храм було реставровано у 1991 році, але відновлення не спотворило вигляд храму.

КОЛОДНЕ.

     Коло́дне — село в Збаразькому районі, Тернопільської області. Населення села складало 1457 особи в 2001 році. Перша писемна згадка про місто Колодень (зараз село Колодне), відноситься до 1465 року, в акті про перерозподіл земель між князями Збаразькими. У 1589 році місто було спалене татарами, після чого місто стало селом. Під час Визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького проти польських окупантів, жителі села брали участь в облозі Збаразького замку. У селі народився український художник та лікар М. Качуровський.