ГУСЯТИН. ЦЕРКВА святого Онуфрія. (XVI ст.)/(2012).

Тернопільська обл.

      Майже в центрі містечка Гусятин, в тихому місці, серед дерев, за оборонним муром стоїть мурована церква святого Онуфрія. От тільки не відомо: Онуфрія Великого (400р.)-одного з Отців християнської церкви, чи Онуфрія Мовчазного (XII ст.)- древньоруського святого.

Церква була споруджена в другій половині XVI століття. Споруджувалася як оборонна і входила до оборонного поясу міста разом з замком та синагогою. Храм традиційно дридільний. Головний обсяг храму прямокутний. До нави з трьох сторін прилягають заокруглені обсяги перекриті конхами. Бабінець надбудований оборонною вежою. Третій ярус вежі був оборонний з галереями, на жаль не зберігся. На другий ярус ведуть сходи в стіні вежі.

Товщина стін храму складає більше двох метрів. Архітектурні форми храму досить монументальні і мають яскраво виражений оборонний характер. Вікна арочні розміщені на рівні другого ярусу і слугували оборонними бійницями при ворожих нападах. Церква оточена оборонним муром. Раніше він був набагато вищим. Під час турецької окупації Поділля в 1672-1699 роках, турки переобладнали церкву під мечеть. 

Мінаретом слугувала оборонна вежа над бабинцем. Зараз церква є приходом української греко-католицької громади міста. Храм включено до переліку історико-архітектурних памяток України.

ГУСЯТИН.

ГУСЯТИН - місто в Тернопільської області, адміністративний центр Гусятинського району.  Містечко  розташоване на пpaвому березі річки Збруч.  Населення в 2003 році становило — 7,7 тис. осіб. Перша писемна згадка про місто — 1431 рік. Місто в 1559 році отримало магдебурзьке право, статус міста, дозвіл проводити три ярмарки на рік та щотижневі торги. Тодішній Гусятин був розташований по обидва боки річки Збруч.