ГУКАЛІВЦІ. Храм Воздвиження Чесного Хреста (1936р.)/(2011).

Тернопільська обл. Зборівський р-н.

Храм Воздвиження Чесного Хреста розташований в центрі села на пагорбі. Побудований храм за класичною православною традицією і складається з п'яти частин. Такі церкви називаються п’ятидільними. Стіни нави піднімаються вище стін бабинця та вівтарної. Верх храму закінчується трьома куполами увінчаними хрестами. Церква хоч і відповідає канонам будівництва православних храмів, та має вишукані і незвичні архітектурні форми верхньої частини будови. Перехід від даху до куполів виконаний плавними красивими лініями. Храм є справжньою окрасою села.

**До першої світової війни в селі була дерев’яна церква Воздвиження Чесного Хреста. В 1890 році 400 греко-католиків належало до парафії в с. Перепельники, 235 римо-католиків належало до парафії с. Оліїв. В часи Першої світової війни церква згоріла, люди масово покидали село. Після повернення люди відбудували церкву з глини, а в 1936 році спорудили вже кам’яну. Гукалівці і сусіднє село Перепельники творили одну парафію, яку обслуговував отець Іван Мандзюк. Під час Другої світової війни церква знову була пошкоджена і відновлена аж в 1947 році.

** - за матеріалами книги "Зборівщина: історія і сьогодення: Історико-краєзнавчий нарис / укл. М.Б.Бігус. - Тернопіль: Воля, 2008 - 480

ГУКАЛІВЦІ

Гу́калівці — село в Зборівському районі Тернопільської області. Розташоване на заході району. Засноване 1345 року. Назва села походить від назви річки. Перша історична згадка про село є в 1483 році. Тоді належало воно до Золочівського ключа маєтностей Синявських, а з XVІІ ст. до Собєського. Останнім власником села був Ю. Кабаровський, який розпаював свої землі для польських колоністів. В 1910 році в Гукалівцях було 885 мешканців. В 2010 році в селі було проживало 241 мешканців.