ГРИМАЙЛІВ. ЦЕРКВА Покрови Пресвятої Богородиці (1806р.)/(2010).

                   Тернопільська обл. Гусятинський р-н.

      Кам'яна церква Покрови Пресвятої Богородиці побудована в 1806 році і знаходиться в центрі містечка, неподалік  дороги на Сатанів. Церква споруджена в стилі пізнього українського бароко в той час коли в Російській імперії, на окупованих українських землях, діяла заборона на будівництво храмів в українському бароковому стилі. Церква входила до оборонних укріплень містечка, куди також відносились синагога, костел та замок.

Для покращення оборонної потуги церкви, навкруги побудована висока огорожа з міцними воротами. Пристосованою для оборони була і вежа-дзвіниця висунута на ріг  з розміщеними на порядній висоті вікнами - бійницями. Будівля включає в себе і елементи ренесансу: симетричність, чітке розділення на рівні, багатство декоративного та монументального оздоблення фасаду церкви та фронтону притвору.

Храм однонавовий. Пять вишуканих скульптур прикрашають фронтон храму. Скульптури виконані у простих народних формах. Серед них можна впізнати святого Петра з ключем, та святого Павла з мечем та книгою.  Фронтон притвору також має оздобу. На кутах розмістилися декоративні кам'яні вази. Не багато храмів можуть похвалитися такою вишуканою оздобою. Неподалік церкви знаходиться і синагога, правда вона знаходиться в напівзруйнованому стані.

                                            ГРИМАЙЛІВ.

    Гримайлів -   селище міського типу у Гусятинському районі, Тернопільської області. Розташоване на лівому бе­резі річка Гнилка — при­токи Збруча, за 35 км від райцентру. Населення містечка в 2001 році складало  2124 особи. Містечко було засновано в кінці XIV століття, шляхтичем Грималаєм. Перша письмова згадка відноситься до 1600 року і повязана з описом мурованого замку  який побудував Лудзіцький. З 1720 року поселення отримало право самоврядування, статус міста і герб.