ГОРОДЕНКА. ЦЕРКВА Успення Пресвятої Діви МаріЇ.(1763р.)/(2012).

Івано-Франківська обл.

     В центральній частині містечка Городека, в затишному місці, знаходиться мурована церква Успення Пресвятої Діви Марії. Будівнийтво церкви пов’язане з магнатом Миколою Потоцьким, власником на той час міста.

Своїм коштом він, замість старої, збудував в 1763 році, для української греко-католицької громади, велику та красиву церкву Успення Пресвятої Діви Марії. Автором проекту церкви, як і проекту монастирського храму, був Бернард Меретин (кінець XVII – 1759) - архітектор німецького походження. Добудовувався храм вже після смерті архітектора. Архітектурні форми храму нагадують архітектурні форми костелу в Годовиці (архітектор Б. Меретин).

Іконостас храму досить схожий на іконостас в соборі святого Юра, що у Львові. Через схожість іконостасів можна припустити, що вони належать генію української скульптури - Івану Пінзелю. Завершення фронтону головного фасаду церкви у верхній частині, повторює завершення фронтону костелу Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії, що знаходиться неподалік. На фронтоні розміщена фреска Діви Марії.

Над вхідними дверима в храм знаходиться балкон. Архітектура храму не відповідає традиціям українських православних храмів, але красива, урочиста та стрімка. Споруда прямокутна з заокругленою вівтарною частиною, одно купольна. Біля входу на подвір’я храму споруджена арочна дзвіниця. Навкруги порядок та чистота, газон доглянутий коротко підстрижений. Існую в народі і легенда про те, що храм споруджено Потоцьким в знак покути за вбивство дівчини з сусіднього села Чернятин.

ГОРОДЕНКА.

      Городе́нка - містечко , районний центр в Івано-Франківській області, на землях які раніше називалися Покуттям. Перша писемна згадка про Городенка датується 1195 pоком. У 1668 році місто отримало Магдебурзьке право. Городенка входило до складу Руського воєводства з центром у Львові, і належало до Коломийського староства Речі Посполитої. У 1772 році (після першого поділу Речі Посполитої ) Городенківщина, в складі Галичини, була окупована Австро-Угорщиною. За час айстро-угорської окупації в Городенка було ліквідовано два монастирі, а в 1788 році відкрито першу світську школу - з німецькою мовою навчання.