СТАРИЙ ОЛЕКСИНЕЦЬ.ЦЕРКВА (костел) святого апостола Андрія Первозванного (1756р.)/(2012).

Тернопільська обл. Кременецький р-н.

     На пагорбі, в центрі села Старий Олексинець, височить мурована церква (костел) святого апостола Андрія Первозванного. Споруджено храм в 1756 році

Тоді це був костел. Храму вдалося пережити Першу та Другу світові війні, на відміну від замку, який був пошкоджений під час Першої світової війни та зруйнований московитами в середині 50 років XX століття. Про історію костелу відомості відсутні. Не вдалося нічого взнати і під час відвідин Старого Олексинця в 2012 році. Можна припустити, що після виселення комуністами поляків з села (колись містечка), костел перебудували в церкву.

Шатрову вежу костелу було розібрано і на його місті спорудили малий купол. Над навою сингатурку замінили на великий православний купол з хрестом. Так костел перетворився в церкву святого апостола Андрія Первозванного. З приходом московитів, в 1939 році, Богослужіння в храмі були заборонені, а приміщення використовували як склад. 22 червня 1992 року, коли православна церква вшановує память святого Кирила, Богослужіння в храмі відновилися. Храм належить православній парафії Української Православної Церкви Київського Патріархату. Парафія святого Андрія Первозванного села Старий Олексинець зареєстрована 31 грудня 1992 року.

СТАРИЙ ОЛЕКСИНЕЦЬ.

      Стари́й Оле́ксинець — село в Кременецькому районі, Тернопільської області. Населення складало 942 особи в 2007 році. Поблизу села виявлено археологічні пам'ятки ранньозалізної доби та давньоруської культури. Перша писемна згадка про поселення відноситься до 1430 року. Наприкінці ХІХ століття (під час російської окупації) Старий Олексинець був центром волості. В 1920—1939роках ( під час повернення польської окупаційної влади) містечко було центром Староолексинецької ґміни Кременецького повіту.