с. СОБОРНЕ. ЦЕРКВА (КОСТЕЛ) Трійці/Непорочного зачаття Діви Марії. (1810р.)/(2017).

Тернопільська обл. Тернопільський р-н.

     В центрі села Соборне, колись Чернелів Мазовецький (Czernielów Mazowieckiу), на пагорбі височить костел ( зараз церква Святої Трійці).

Католицька парафія в Чернелові Мазовецькому була започаткована в 1769 році власницею на той час міста Czernielów Mazowieckiу Іоанною з Сіраковських Ястребською (Joannа z Sierakowskich Jastrzębską,). Височить на пагорбі над селом в його західній частині. Над входом у костел вибито цифри 1810, ймовірно початок будівництва храму. Завершилося будівництво в 1827 році. Костел освятили під титулом Непорочного Зачаття Діви Марії (Niepokalanego Poczęcia N.M.P).

Споруда велика за розмірами, обнесена новим залізним парканом, перед головним входом на подвір׳я споруджено нову дзвіницю на три дзвони. Скоріш за все шатрова вежа над нартексом була набагато вищою, зараз лише трохи здіймається на головним порталом. Сингатурка над навою замінена невеликим куполом. Нава має високі вікна по обидва боки. Вівтар (аспида) квадратної форми та менша за розмірами від основного приміщення.

До вівтаря прибудована не висока різниця, напевно не так давно. На подвір׳ї храму височить обеліск увінчаний хрестом з родовими гербами власників Чернеліва Мазовецького (Prus I, та Prus III odm.), колонна з скульптурою Пресвятої Богородиці і ще один обеліск з хрестом. По обидва боки алеї, що веде до входу у храм знаходяться статуї святих на високих постаментах з присвятами і нижніх частина постаментів. Прочитати написи важко. Зараз костел є церквою святої Трійці і належить греко-католицькій громаді села Соборне.

СОБОРНЕ.

      Соборне (до 1946 року — Чернелів-Мазовецький ( Czernielów Mazowieckiу) 1946—1957 роках — Жукове, у 1957—2016 роках — Жовтневе) — село в Тернопільському районі, Тернопільської області. Розташоване на річці Гнізна, на північному сході району. Населення складало 646 осіб в 2002 році. Село було засноване переселенцями-поляками під час колонізації з XVII століття до поділу Польщі в 1772 році. Місто, а потім село, було центром культурного життя поляків на цих українських землях, до виселення їх в 1944 році в Польщу.