ЗУБРЕЦЬ. ЦЕРКВА (КОСТЕЛ) Архистратига Михаїла. (1826р.)/(2012).

Тернопільська обл. Бучацький р-н.

     В центрі села Зубрець, на невисокому пагорбі, знаходиться камяна церква (костел) Архистратига Михаїла. Будівництво церкви було завершене в 1826 році, освячення храму відбулося 21 листопада 1826 року.

Найбільший внесок у будівництво храму зробив граф Станіслав Марцін Бадені, який мешкав в селі Коропець, та мав фільварок в селі Зубрець. Церква побудована по проекту католицького костелу. Стефан Бадані був католиком, належав до польської знаті, та був графом Австро-Угорської імперії. Але служить храм православній громаді села. Храм та подвір’я доглянуті та охайні. За декілька десятків метрів від храму знаходиться приміщення сільської ради. Раніше в цьому будинку знаходилася церковно-приходська школа. Половину будинку було виділено під помешкання священника. Для цієї мети і будувалася ця споруда.

Легенда про храм з сайту:  http://buchachnews.com/ (підготовлені вчителями Боднарь Ю.В., Пивоварчук С.М.)

«...З цією церквою пов’язаний справді дивовижний і унікальний випадок. Річ у тому, що граф Бадані, який правдоподібно мешкав у селі Коропець (Зубрець був його фільварком), зробив найбільший внесок у побудову храму. Він відчував непоборну душевну потребу офірувати кошти ще й тому, що його улюблений син від народження був глухонімим. Батьки болісно переживали цей фізичний ущерб сина і просили Бога в його милості. Щедра офіра батьків на церкву не пропала даремно, молитви батьків дійшли до Господа.

І коли відбувалося посвячення нового храму, трапилося диво – глухонімий син заговорив. Цей випадок неймовірно потряс усіх присутніх, і люди сприйняли його як добрий і благословенний знак з небес» (Із спогадів старожилів). Церкву у Зубреці названо іменем Архистратига Михаїла, який здійснив тут своє чудо. Її знають не тільки жителі навколишніх сіл, а й далеко за межами України.

ЗУБРЕЦЬ.

     Зубре́ць - село в Бучацькому районі, Тернопільської області. Розташоване у межиріччі річок Зубринка та Баришка, за 12 км від Бучача. і найближчої залізничної станції Бучач. Поблизу села виявлено курганні поховання ранньоскіфського часу (XI-XII століття до нашої ери.. Перша писемна згадка про поселення датується 1773роком. У 1992 році на місці зруйнованої комуністами у 1946 році символічної могили борцям за незалежність України було насипано нову могилу. Ця могила знаходиться на вулиці Центральній.