ЧОРТКІВ. ДЕРЕВ'ЯНА ЦЕРКВА Пресвятої Богородиці(1635р. )/(2010).

Тернопільська обл.

     Деревяна церква Успіня Пресвятої Богородиці, найстарша на Поділлі, побудована в 1635 році в традиційному карпатському стилі. Дзвіниця, при церкві, збудована в XVII ст.  Відомо, що храм стояв на цьому місці і раніше. Ще в 1581 році за фундації та ініціативи ремісників Чорткова: кушніра Миколи Драчука та швеця Гаврила Журавля, почалася будова дерев’яної церкви Успіння Пресвятої Богородиці. Завершили будівництво в 1584 році.

Тричі церква зазнала руйнувань під час нападів на місто татар і турків. Та щоразу храм відбудовували майже заново. Сучасний вигляд церкви відповідає 1635 року. Церква ще декілька разів перебудовувалась. В XIX столітті, з північного боку до храму було прибудовано два притвори. Архітектурно храм класичний, тридільний хатнього типу із двохпадовим дахом, на якому розташований купол з хрестом. Основні об’єми різновисокі, покриті спільним гонтовим дахом.

В інтер’єрі церкви всі об’єми просторово об’єднані. Низький бабинець має верхній ярус хорів, що виходять в наву фігурним вирізом. В церкві знаходиться іконостас виготовлений в XVIII столітті.

Дзвіниця дерев'яна, каркасної конструкції, складається з трьох ярусів. Верхній ярус перекритий шатровим гонтовим дахом. Стіни покриті деревяною дранкою, опасання - гонтом. Дерев’яна церква Успіня Пресвятої Богородиці є історико-архітектурною пам'яткою.

ЧОРТКІВ

     Чортків — місто в Тернопільській області в південній частині галицького Поділля, районний центр. Місто розташоване по обидва боки річки Серет. Населення міста складало — 29 тисяч осіб в 2007році.  Засноване побудовою замку в 1522 році. Перша писемна згадка відноситься до 1427 року як с. Чартковіце, власність Я. Прадонтича. Місто отримало Магдебурзьке право в 1533 році.

У Чорткові виявлено археологічні пам'ятки середнього палеоліту, трипільської культури, поселення давніх слов'ян.