ЧОРТКІВ. ДЕРЕВ'ЯНА ЦЕРКВА  Вознесіння (1630р.)/(2010).

Тернопільська обл.

     Деревяна церква Вознесіння у Чорткові  має неповторний вигляд і є унікальним витвором українського дерев’яного будівництва. Покриття церкви скидається на луску, що щільно прилягла до храму і надійно захищає його від негоди. Церква зведена без єдиного цвяха. Споруджений храм у 1630 році і названо ім’ям святого Миколая. Під час нападу на місто татар у 1640 році, та турків у 1672 році, церква, як і місто зазнала руйнувань, та відбудовувалась.

Повністю храм відбудували в 1717 році. В цьому ж році, під час свята Вознесіння Господнього, церква була освячена як Вознесеньська. Гроші на відбудову давали місцеві ремісники, кушніри передали на церкву 890 злотих. Архітектурно храм відповідає класиці побудови українських храмів. Церква тридільна, кожна частина храму завершується куполом, вікна яких засклені кольоровими шибками. Бабинець та вівтар мають верх з одним заломом. Нава має два зали.

Силует храму  надає храму якоїсь особливої величі і монументальності. Бабинець, всередині має двоярусну дерев’яну витончену арку. До південної частини прибудовано досить велике приміщення, оббите дошками, з першого погляду можна і не розгледіти, що це сталося недавно, але через щілини між дошками проглядає цегла.

Цей притвір досить гармонійно вписали в загальний архітектурний ансамбль будови. В 90 роках XX століття, храм відреставрували, напевно тоді і прибудували притвір.

Неподалік від церкви знаходиться деревяна дзвіниця у три яруси. Верхня частина прикрашена арками.

                                               ЧОРТКІВ

     Чортків — місто в Тернопільській області в південній частині галицького Поділля, районний центр. Місто розташоване по обидва боки річки Серет. Населення міста складало — 29 тисяч осіб в 2007році.  Засноване побудовою замку в 1522 році. Перша писемна згадка відноситься до 1427 року як с. Чартковіце, власність Я. Прадонтича. Місто отримало Магдебурзьке право в 1533 році.

У Чорткові виявлено археологічні пам'ятки середнього палеоліту, трипільської культури, поселення давніх слов'ян.