УРМАНЬ. ДЕРЕВ'ЯНА ЦЕРКВА Святих апостолів Петра та Павла (1688р.)/(2012).

Тернопільська обл. Бережанський р-н.

     З правої сторони від дороги, на пагорбі в центрі села Урмань, поруч з новою камяною церквою, серед дерев, заховалася деревяна церква Cвятих апостолів Петра та Павла.

Споруджено храм у 1688 році на Покутті (зараз Івано-Франківська область), та перевезено в Урмань. У якому році? Невідомо. Церква в кінці XIX століття, зазнала незначної перебудову. З північної сторони до вівтаря прибудували додаткове приміщення. Колись село було набагато більше і храм не вміщав всю громаду під час служби. Було вирішено збудувати нову кам’яну церкву.

Та добудувати нову церкву, через історичні перепитії, не вдалося. Лише в кінці XX століття, з допомогою діаспори, було здійснено цей задум. Так, майже через сто років, поруч з деревяним храмом, піднявся новий камяний. Нову церкву також освятили на честь Святих апостолів Петра та Павла. Так вони і стоять в затишному місці поруч і зараз.

Ось опис дерев’яної церкви у селі Урмань «Пам’ятки містобудівництва та архітектури»:
Споруда дерев'яна, трьохзрубова. Складається з квадратної в плані нави, прямокутних бабинця і апсиди, орієнтованих довгою стороною впоперек подовжньої осі нави. Нава вища і більша за рівновеликі бічні об'єми, перекрита зімкнутим зрубовим склепінням на невисокому світловому восьмерику, увінчаному заломним ліхтариком з вітражними вікнами. Бабинець і апсида перекриті рубаними склепіннями.

УРМАНЬ.

     У́рмань - село в Бережанському районі, Тернопільської області. Розташоване на річці Золота Липа, на березі великого та мальовничого ставу. Населення села в 2007 році складало 622 особи. Поблизу села виявлено археологічні пам'ятки давньоруської культури. Назва села походить від татарського «орман» (дрімучий ліс). Перша писемна згадка  про поселення відноситься до 1385 року.