с. СТАРИЙ КРОПИВНИК.  ДЕРЕВ'ЯНА ЦЕРКВА  Перенесення мощей святого Миколая. (1715р.)/(2013).

Львівська обл. Дрогобицький р-н.

      В центрі села Старий Кропивник, на пагорбі, стоїть деревяна церква Перенесення мощей святого Миколая. Споруджено храм у 1715 році. Раніше церква знаходилася в нижній частині села, на його початку, та була зруйнована кригою та весняними водами.

Тоді два близнюки зібрали залишки церкви, поклали на віз запряжений волами і пустили волів селом. Воли пішли селом  вверх по течії струмка і зупинилися на пагорбі. На цьому місці і вирішили закласти нову церкву. Ось така легенда. І понині храм стоїть на тому самому місці. В 2003 році церква була пошкоджена пожежею, але за кошти меценатів відновлена. Та пластмасові рейки закрила древні стіни храму, змінивши зовнішній вигляд церкви не в кращу сторону. 

З  розмов з мешканцями села стало відомо, що громада готується до нової реставрації церкви, яка має повернути храму «справжній» зовнішній вигляд. Вже заготовлені матеріали для відновлення первісного зовнішнього вигляду церкви.

За архітектурною ознакою церкву можна віднести до храмів хатнього типу. Храм має один великий та два маленьких куполи, частини храму не розділені ззовні. Вікна розташовані над піддашшям і мають прямокутну форму.

Церква по периметру обнесена піддашшям. Освячено храм було на Косми та Демяна, тому 26 вересня є храмовим святом в селі Старий Кропивник. Церква належить греко-католицькій громаді села.

На подвірї церкви знаходиться і деревяна дзвіниця у три яруси.  Після пожежі у 2003 році, в дзвіниці церкви було знайдено ікону XIV століття Святого Юрія на білому коні, покровителя Львова. Ікону передав місцевий парох отець Михайло Олексяк отцю доктору Севастіяну Дмитруху - реставратору сакральних пам'яток, співзасновникові та директору Музею сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ. Нині цю ікону можна побачити у Церкві-музеї Святого Казимира Блаженного Климентія Шептицького.

В 2013 році завдяки роботам, що були проведені з укріплення берегів річки, яка протікає поруч з церквою, вдалося припинити сповзання храму у річку.

СТАРИЙ КРОПИВНИК.

Стари́й Кропи́вник- село в Дрогобицькому районі, Львівської області. Поселення відоме з княжих часів. Перша згадка про поселення відноситься до 1250 року. Типове гірське село, розташоване між двома гірськими кряжами з вершинами Князів Діл (833 м.), та Буковець (804 м.), простягається долиною на 4 км. Через село протікає гірський потік, що впадає в річку Стрий. Населення приблизно 1000 людей.  Цікава легенда походження назви села. На село, що вже існувало, напали татари, люди тікали в ліси, а татари спалили село. Через деякий час люди повернулися, а все навкруги вже  заросло кропивою. І так село назвали Кропивник. А Старий Кропивник - бо на цьому місці село було раніше.