СКОРИКИ. ДЕРЕВ'ЯНА ЦЕРКВА Іоанна Богослова (XVII ст.)/(2009).

Тернопільська обл. Підволочиський р-н.

      Дерев'яна церква  Іоанна Богослова  - пам'ятка архітектури національного значення, внесена до пам'яток ЮНЕСКО, знаходиться в селі Скорики (Тернопільська обл., Підволочиського району). За одними даними церква побудована в 1695 році і відновлена в 1744 році . Інші джерела стверджують, що побудували церкву в 1744 році, ще інші, що церква була тут вже на початку XVII ст.  Вона має всі традиційні ознаки старовинних подільських храмів: тридільна, трикупольна, з широким піддашшям, що оперізує будівлю довкола захищаючи від дощу та снігу низ будівлі. Ґонтова покрівля пом’якшує обриси видовжених шатрових куполів. Храм стоїть на кам'яному фундаменті.

Легенда свідчить, що в 1649 році, перед походом на Збараж, у ній сповідалися і приймали причастя козаки Богдана Хмельницького разом із гетьманом.

     Внутрішній Інтер'єр храму відповідає стилеві зовнішньої архітектури.  Іконостас - один з найкращих серед старих церков Поділля.  За легендою, його доставили сюди волами з Києва за наказом Б. Хмельницького. Внутрішнє храмове приміщення невелике, тому завдяки високій центральній частині іконостас спланували вгору на шість ярусів. Головним мотивом різьби іконостасу є оригінально трактоване листя аканта, схоже на виноградні лози.

Нава та бабинець з вівтарем в плані квадратні. Дзвіниця храму нова, мурована.  Реставровано церкву в 1989-1991 роках. Іконостас було позолочено в 2000 році. За переказами іконостас та ікону «Страшний суд» (нині зберігається у Львівському музеї народного мистецтва) храму подарував Гетьман Богдан Хмельницький. Потрібно зазначити, що саме село відоме з 1598 року, як Скориківці.

                                                 СКОРИКИ

      Скорики  — село в Підволочиському районі, Тернопільської області. Розташовае на сході району. Населення — 603 особи. Перша письмова згадка про село відноситься до  1598 року. Тоді його називали

Скориківці.