ПОМОРЯНИ. ДЕРЕВ'ЯНА ЦЕРКВА Собору Богородиці (1690р.)/(2010).

Львівська обл. Золочівський р-н.

     У верхній частині містечка Поморяни, на високому пагорбі стоїть ця дерев'яна тридільна церква з 1690 року. За розхожою версією, в 1648 році, під час походу військ гетьмана Богдана Хмельницького на Львів, через Поморяни проходили козаки полковника Кривоноса. Вони і побудували для поморянців з тесаного дуба церкву в козацькому стилі, віддавши її під покров Святої Богородиці. На вхідних дубових дверях є глибоко викарбуваний рік - 1648.

У поморянців існує переконання, що Покров Святої Богородиці не раз рятував місто від нещасть і тому всі молилися до заступниці покровительки Поморян, ікона якої, дарунок козаків, була на престолі "Горішньої церкви", як її називають у Поморянах.

Церква виконана у традиційному тридільному стилі. Стіни храму мають легкий нахил до середини - вірну ознаку по-справжньому старовинних споруд. На подвір'ї, на південь від церкви, знаходиться дзвіниця. Верхній ярус дзвіниці має красиві арочні віконця по периметру. Дзвіниця постраждала від пожежі 19 травня 1889 році та була відновлена.

В 1851 році інтер'єр храму було відновлено. В 1899 році гонтове покриття даху заміними на залізне. В 1969-1970 роках було проведено реставрацію споруди. Звісно споруду в часи комуни використовували як колгоспний склад.  Повернули громаді церкву в 1989 році. В червня 1829 року митрополит Михайло Левицький, котрий був у Поморянах з візитом, відвідав церкву. А в 1906 році в Поморянах побував митрополит Андрей Шептицький. В 2010 році церкву знову реставрували, замінювали обшивку споруди, хоча старий гонт виглядає на багато краще.

                                                 ПОМОРЯНИ

      Поморяни - містечко (селище міського типу) Золочівського району, Львівської області. Розташоване в мальовничій долині річки Золота Липа, що витікає з невеликого узгір'я Вороняк.  Перша письмова згадка про поселення  відноситься до 1437 року. Поселення виникло у давнину, вже в XIV ст. Тут є замок, що його побудував Микола Свинка, який отримав велику ділянку землі від короля Казимира. За "Поморянською Хронікою", першими жителями Поморян були 32 українські  і дві єврейські родини.