КОЗИНА. ДЕРЕВ'ЯНА ЦЕРКВА Святої Параскеви (XVII ст.)/(2011).

Тернопільська обл. Гусятинський район.

     Деревяна церква хатнього типу Святої Параскеви розташована на краю села Козина на пагорбі.  Храм було зведено в XVII столітті. Церкви хатнього типу часто зустрічаються на Буковині, а цей храм, один з небагатьох, знаходиться на Поділлі, поблизу колись містечка, а зараз села Сатанів, Хмельницької області.

Архітектура церкви, не зважаючи на скромні розміри, відповідає канонічним традиціям побудови православних та греко-католицьких храмів. Церква тридільна та складається з бабинці, нави та вівтаря. Всі три частини храму прямокутні, рівно широкі та рівно високі. Піддашшя немає.

Покрівля з дерев’яного гонту. Нава завершується невеликим куполом з хрестом. Бабинець та наву ( в середині храму) розділяє висока напівкругла арка. Нава перекрита трьохгранним зводом. В 1864 році церкву було відремонтовано. Реставрацію храму було проведено і в 1994 році.  А от недавно церква отримала синій колір стін.

Поруч з церквою знаходилася деревяна дзвіниця. Зараз на її місці стоїть мурована дзвіниця. Церква належить греко-католицькій громаді села. Село мальовниче та затишне. Навкруги чарівні пагорби вкриті лісом, в долині біжить невеликий потічок, поруч річка Збруч.

КОЗИНА.

 Козина  – село Гусятинського району, Тернопільської області. Поселення відоме з XVI століття. Розташоване на річці Збруч. Населення села складало 196 осіб в 2003 році. Поблизу села виявлено археологічні памятки трипільської культури.