ЖУКІВ. ДЕРЕВ'ЯНА ЦЕРКВА Івана Богослова (1803р.)/(2012).

Тернопільська обл. Бережанський р-н.

      На горі Хім, у затишному місці, серед дерев, заховалася деревяна церква Івана Богослова. Церква була зведена в 1803 році в Нараєві (село у Тернопільській області, Бережанського району), звідки була перевезена у Жуків.

Храм збудовано у канонічній традиції тридільних дерев’яних храмів України. Чітко визначаються бабинець, нава та вівтар. Вхід у храм знаходиться  у бабинці. По периметру храму облаштоване піддашшя, яке захищає стіни церкви від дощу та снігу.

Чотирикутні стіни церкви в верху плавно переходять у восьмикутні і утворюють куполи, що вінчаються хрестами. Куполи височать над кожним зрубом. Колись, як піддашшя так і куполи були покриті гонтом, а зараз гонт оббитий бляхою, що псує зовнішній вигляд храму, зате краще захищає від непогоди. Храм стоїть на камяному фундаменті.

     В 1880-их роках тут жив і працював священиком батько українського письменника Богдана Лепкого - отець Сильвестр Лепкий (літературний псевдонім Марко Мурава). На сільському цвинтарі він і похований.

Неподалік від деревяного храму в 2001 році зведено новий камяний храм Івана Богослова. Новий храм пятикупольний великий ошатний та красивий. Розташована нова церква на вершині гори з якої відкривається чудовий краєвид на річкову долину.

ЖУКІВ

   Жу́ків – село Бережанського району, в Тернопільській області. Роз­ташоване на берегах річки Золота Липа. Село розташоване під горою Хім, яка є найбільшою вершиною в Жукові. Населення села складало - 928 осіб в 2001 році. Поблизу Жукова виявлено археологічні пам'ятки пізнього палеоліту, трипільської та висоцької культур, раннього залізного віку. Перша писемна згадка про село датована -1420 роком. Тоді Жуків от­римав маґдебурзьке право. Під час татарського набігу в 1627 році, в ті часи містечко, було частково спалене ордою.