м. Золочів. Монастир Василіанського Ордену. (1567/1862)/(2015).

Львівська обл.

      В місті Золочів, на вулиці Львівській, при в’їзді в місто зі сторони Львова, в західній його частині знаходиться греко-католицький монастир Василіанського ордену (монатир Вознесіння Господнього). Засновано монастир у XVI столітті.

Перша писемна згадка про діяльність монахів Василіанського ордену в Золочеві відноситься до 1567 року. Первісно монастир знаходився в східній частині міста, та в 1649 році був спалений татарами. На кошти Яна Собецького монатир було відбудовано, та монастирські споруди звели дерев’яними. У 1704 році було засновано новий монастир де він знаходиться і зараз. В 1740 році старий та новий монастирі об’дналися.

У 1840 – 1860 роках бул споруджено нові кам’яні монастирські споруди. Меценатом спорудження обителі виступила графиня Комарницька. Саме в цей час, в 1862 році, стару церкву, споруджену в 1665 році, було перебудовано. Зараз храм Вознесіння Господнього є справжньою окрасою монастиря. Фронтон храму прикрашають дві восьмигранні вежі. Над навою здіймається великий купол, над яким височить купол меньшого розміру, що завершується хрестом.

Вівтарна частина напівкругла, прикрашена у верхній частині також великим куполом. Хрести над всіма чотирьма куполами позолочені. Вікна арочні та знаходяться високо від поверхні землі. З правої сторони вівтаря прибудовано маленьку різницю. Інтер’єр храму прикрашають величні розписи. Також в церкві знаходиться копія чудотворної ікони Підгорецької Божої Матері (1724 рік) з села Голубиця. Ікону писав місцевий майстер Федір Бурковський. Під час «побудови камунізму» в монастирі знаходилася протитуберкульозна лікарня а храм був зачинений. Зараз це діючий василіанський монастир ордену святого Йосифата.

ЗОЛОЧІВ.

    Зо́лочів-місто, районний центр Золочівського району, в Львівській області. Територія міста становить 9 км², населення — 24 тис. мешканців.

Перша письмова згадка про місто відноситься до 1423 ріку. Тоді Золочів перейшов від Кердеїв (відомий у Галичині рід), до Яна Менжика з Дуброви. З тих часів залишився у місті так званий Золочівський двір - будинок власника міста. В 1523 році місто отримало Магдебурзьке право.