ПІДКАМІНЬ. МОНАСТИР  Походження Хреста Господнього.             (1646 р.)/(2011).

Львівська обл. Бродівський р-н.

Перша згадка про монастир  Походження Дерева Хреста Господнього відноситься до 1464 року. Його спалили татари. Відбудовується монастир в XVII ст. Зараз це цілий комплекс ошатних історичних будов. На території монастиря знаходиться  воістину велична споруда - Вознесеньський костел. Він збудований в 1612 -1695 роках. Також збереглися келії, побудовані в XVII та в XVIII століттях, оборонні стіни, ворота, башта з стрільницями, арочна дзвіниця, фортечні мури. В центрі подвір'я монастиря височить коринфська колона на постаменті. Увінчує колону фігура Богоматері, виконана з міді  з позолотою. Колонну подарував монастирю воєвода Ян Станіслав Яблоновський в 1719 році, а статую виготовив відомий гданський скульптор Християн Шобер.

Сам монастир славився величезною бібліотекою та архівом, який повністю згорів під час Першої світової війни. Користуючись цим архівом історик Садок Баронч написав велику кількість історичних розвідок. Вознесеньський костел, величний ззовні, був вишукано і багато розписаний і прикрашений різьбою в середині. Вражав ошатністю вівтаря святої Вікторії, покровительниці монастиря. В одній з двох бокових галерей часто молився польський король Ян III Собєцький. За деякими джерелами купол дзвіниці створив архітектор Павел Гіжицький, а стіни розписав Шимон Чехович. На дзвіниці збереглися скульптури святих.

фото початку XXст.
фото початку XXст.

Монастир був осередком культури і мистецтва о окрузі . Тут діяли школи для художників, скульпторів, та дітей. Поруч монастиря знаходиться каплиця XVII ст.  Неподалік від монастиря височить з давніх часів, 16 метровий Чортів камінь. Навкруги каменя могили. Схоже назва села пов'язана з цим каменем.

В період Галицько-Волинського князівства на Камені була побудована церква оборонного характеру, про що свідчать пази в камені-пісковику.  І ніби за історичною спадковістю до сьогоднішнього дня у західній околиці пам’ятки збереглися кам’яні хрести від цвинтаря другої половини XVII ст., який, ймовірно, залишився від церкви Спаса.

В одному з внутрішніх дворів монастиря знаходиться колодязь 90 метрової глибини.  В 2009 році, костел активно реставрувався в середині. На стінах, з під плісняви старанно відновлювалися старовинні розписи.

ПІДКАМІНЬ

     Підка́мінь — селище міського типу в Бродівскому районі Львівської області. Розташоване на узгір’ї посеред височин Волино-Подільського пограниччя. Територія Підкамінського ключа знаходиться в межах Вороняцького і Кременецького кряжів. На південь від Підкаменя височить пасмо Подільських Товтр. Першою згадкою про місто є 1441 рік. Підкамінь згадують у Кресовій книзі справедливих на сторінці 119. Статус села з 1940 року. Населення 2270 людей в 2001 році.