МОНАСТИРОК. МОНАСТИР  Древньослов'янський храм-монастир.(IX-XI ст.)/(2011).

Тернопільська обл. Борщівський р-н.

     Храм облаштований в скельній печері на стрімкому лівому березі річки Серет. На протилежному березі річки, скільки сягає зір, розкинулися густі ліси.

      Час заснування скельного монастиря відносять до часів раннього християнства. У ІХ ст. в печері влаштовано православний скит-монастир. Печера має розміри 9,5х4,8 метри. Вхід у вигляді широкого прорізу влаштовано в глибині, між кам'яними брилами. Праворуч перед входом є природного походження скельний навіс, що підтримується трьома опорами з каменю у вигляді стовпів. У стінах печери невеликі ніші культового призначення.

Вузький коридор (65 см) у товщі скелі веде з печери на невелику терасу, що нависає над прірвою. Напевно це був другий таємний вихід з печери. Назва печери - Язиченська - говорить про те, що місце це могло бути ще дохристиянським поганським капищем.

Вівтар храму влаштовано біля стіни, рельєф  котрої нагадує святий лик. Пізніше монахи навели по рельєфним лініям образ, і так з'явилася чи не єдина в світі ікона „Ісус із закритими очима”. За переказами, ікона зображує момент, коли Ісус закрив очі, бо не міг бачити неподобств, що творили люди, але все ж простив їм гріхи їхні. За повір'ям, на цьому місці відпускаються найтяжчі гріхи.

На території пам'ятки, поблизу печери стоїть на трьох кам'яних підставках камінь-велет. Призначення й походження каменю достеменно невідоме, припускають, що він міг використовуватися як жертовник. На камені видовбаний невеликий жолоб (йому приписують функцію кровостоку) та хрестоподібне заглиблення.

 

                                             МОНАСТИРОК

     Монастирок — село Борщівського району Тернопільської області. До 1992 року село називалося Міжгір'я.  Розташоване на річці Серет, на заході району. Населення в 2001 році складало  265 осіб.

Перша писемна згадка відноситься до 1600 року, коли  Потоцькі заснували монастир.  До наших днів збереглися руїни. Поблизу селища виявлено археологічні пам'ятки пізнього палеоліту, раннього залізного віку, черняхівської та давньоруської куль­тур.